  • SPSG040S202U
SPSG040S202U
advertisement
Manufacturer No:
SPSG040S202U
HK JDW NO:
384-SPSG040S202U
Package:
Datasheet:
SPSG040S202U
Purchasing and Inquiry
SPSG040S202U Overview
A Bulk package is used to package this electronic component. You may set the minimum operating temperature at -65°C to ensure that the angle position measuring sensors perform correctly. But the operating temperature of angle position measuring sensors cannot exceed 150°C. It is possible for the linear position measuring sensors to oppose the passage of 2kOhm current. Using a DC circuit, the maximum voltage for angle position sensors should be 300V.
SPSG040S202U Features
SPSG040S202U Applications
  • Motion controllers
  • Joystick
  • Robotic joint position detection
  • Valve control
  • Clutch pedal position
  • Absolute Rotary Position Sensor
  • Dishwasher control systems
  • Space restricted installations
  • Rotary position measurement, like
  • Voice coil testing
Step5Bar-code shipping tag
SPSG040S202U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Taper
    Linear
  • Number of Gangs
    1
  • Life (Cycles)
    25000 cycles
  • Diameter
    9.52mm