  • SQCAEA0R3BAJME
SQCAEA0R3BAJME
advertisement
Manufacturer No:
SQCAEA0R3BAJME
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SQCAEA0R3BAJME
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
Description:
SQ 0.3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
SQCAEA0R3BAJME
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SQ
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    A
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    0.3pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.4mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    A
  • Size Code
    0606
  • Height
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.57mm