  • SQCAEA150JAJ1A
SQCAEA150JAJ1A
advertisement
Manufacturer No:
SQCAEA150JAJ1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SQCAEA150JAJ1A
Package:
Datasheet:
Description:
15pF Ceramic Capacitor 5% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SQCAEA150JAJ1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    A
  • Size Code
    0606
  • Height
    0.979mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm