  • SQCAEM101KAJWE
SQCAEM101KAJWE
advertisement
Manufacturer No:
SQCAEM101KAJWE
HK JDW NO:
66-SQCAEM101KAJWE
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor 10% 90ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
SQCAEM101KAJWE
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    90ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    Waffle Pack
  • Size Code
    0606
  • Height
    508μm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm