  • SQCAVM101JATME
SQCAVM101JATME
advertisement
Manufacturer No:
SQCAVM101JATME
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SQCAVM101JATME
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
SQ 100pF 250V Ceramic Capacitor 5% 90ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
SQCAVM101JATME
  • Package / Case
    Ceramic
  • Series
    SQ
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    90ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Size Code
    0606
  • Height
    508μm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm