  • SQCB7A560JAJME
SQCB7A560JAJME
advertisement
Manufacturer No:
SQCB7A560JAJME
HK JDW NO:
66-SQCB7A560JAJME
Description:
56pF 500V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SQCB7A560JAJME
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
    2010
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2.79mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1111
  • Height
    762μm
  • Length
    2.79mm
  • Width
    2.79mm