  • SQCSVA2R0BATME
SQCSVA2R0BATME
advertisement
Manufacturer No:
SQCSVA2R0BATME
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SQCSVA2R0BATME
Package:
0603
Datasheet:
Description:
2pF 250V Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
SQCSVA2R0BATME
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.762mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.813mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    STANDARDS: MIL-PRF-123, MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF