  • SQM500JB-1K2
SQM500JB-1K2
advertisement
Manufacturer No:
SQM500JB-1K2
HK JDW NO:
898-SQM500JB-1K2
Datasheet:
SQM500JB-1K2
Description:
FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 5W, Ceramic,
Step5Bar-code shipping tag
SQM500JB-1K2
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    5W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Spacing
    5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Size Code
    5135
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm