  • SQP500JB-130R
SQP500JB-130R
advertisement
Manufacturer No:
SQP500JB-130R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-SQP500JB-130R
Package:
Axial
Datasheet:
SQP500JB-130R
Description:
FIXED RESISTOR, 130Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 2287
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SQP500JB-130R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SQP
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    130Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    5W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    Bulk
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Diameter
    0.8 mm