  • SR075A560JAA3159
SR075A560JAA3159
advertisement
Manufacturer No:
SR075A560JAA3159
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR075A560JAA3159
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 56pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR075A560JAA3159
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    56pF
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.100 2.54mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    2.54mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C