  • SR0805KR-075R1L
SR0805KR-075R1L
advertisement
Manufacturer No:
SR0805KR-075R1L
HK JDW NO:
898-SR0805KR-075R1L
Datasheet:
SR0805KR-075R1L
Description:
SR Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.125W 1/8W, ±10%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SR0805KR-075R1L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.1Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm