  • SR1-24V-450-1C
SR1-24V-450-1C
advertisement
Manufacturer No:
SR1-24V-450-1C
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-SR1-24V-450-1C
Description:
10.2 X 7.4 X 10 MM, 24 V, 1 A, S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SR1-24V-450-1C
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mfr
    CUI Devices
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 70°C
  • Series
    SR1
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.28 kOhms
  • Operate Time
    6 ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    120VAC, 24VDC - Max
  • Coil Current
    18.8 mA
  • Release Time
    4 ms
  • Must Operate Voltage
    16.8 VDC
  • Contact Rating (Current)
    1 A
  • Must Release Voltage
    2.4 VDC