  • SR11-24V-200-2C
SR11-24V-200-2C
advertisement
Manufacturer No:
SR11-24V-200-2C
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-SR11-24V-200-2C
Package:
Datasheet:
Description:
20.3 X 9.9 X 11.4 MM, 24 V, 1 A,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SR11-24V-200-2C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mfr
    CUI Devices
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 70°C
  • Series
    SR11
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.88 kOhms
  • Operate Time
    7 ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    120VAC, 24VDC - Max
  • Coil Current
    8.3 mA
  • Release Time
    3 ms
  • Must Operate Voltage
    18 VDC
  • Contact Rating (Current)
    1 A
  • Must Release Voltage
    2.4 VDC