  • SR1206MR-071R8L
SR1206MR-071R8L
advertisement
Manufacturer No:
SR1206MR-071R8L
HK JDW NO:
898-SR1206MR-071R8L
Datasheet:
SR1206MR-071R8L
Description:
SR Series, Thick Film, 1.8Ohm, 0.25W 1/4W, ±20%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SR1206MR-071R8L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.8Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm