  • SR122A101KARTR1
SR122A101KARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR122A101KARTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR122A101KARTR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.150W 3.81mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR122A101KARTR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.150W 3.81mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Size Code
    1510
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.100 2.54mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    2.54mm