  • SR151C272JAR
SR151C272JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR151C272JAR
HK JDW NO:
66-SR151C272JAR
Description:
2.7nF 100V Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2021
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR151C272JAR
    Select All
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Height
    3.81mm
  • Width
    3.81mm
  • Thickness
    2.54mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm