  • SR152A221GAR
SR152A221GAR
advertisement
Manufacturer No:
SR152A221GAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR152A221GAR
Package:
Datasheet:
Description:
220pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SR152A221GAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1510
  • Positive Tolerance
    2%
  • Negative Tolerance
    2%
  • Height
    3.81mm
  • Width
    3.81mm
  • Thickness
    2.54mm