  • SR152A360FAA
SR152A360FAA
advertisement
Manufacturer No:
SR152A360FAA
HK JDW NO:
66-SR152A360FAA
Description:
SkyCap® SR 36pF 200V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR152A360FAA
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±1%
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    36pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    2.54mm
  • Thickness
    2.54mm