  • SR152C103KAR
SR152C103KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR152C103KAR
HK JDW NO:
66-SR152C103KAR
Package:
Datasheet:
SR152C103KAR
Description:
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2618
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR152C103KAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1510
  • Height
    3.81mm
  • Width
    3.81mm
  • Thickness
    2.54mm