  • SR155A270KAATR2
SR155A270KAATR2
advertisement
Manufacturer No:
SR155A270KAATR2
HK JDW NO:
66-SR155A270KAATR2
Datasheet:
SR155A270KAATR2
Description:
SkyCap® SR 27pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR155A270KAATR2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    27pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Thickness
    2.54mm