  • SR155E473ZAA
SR155E473ZAA
advertisement
Manufacturer No:
SR155E473ZAA
HK JDW NO:
66-SR155E473ZAA
Description:
SkyCap® SR 0.047μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR155E473ZAA
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Temperature Coefficient
    Z5U
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Thickness
    2.54mm