  • SR201A182JARTR1
SR201A182JARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR201A182JARTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR201A182JARTR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 1800pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR201A182JARTR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Thickness
    3.17mm