  • SR201C104JAR
SR201C104JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR201C104JAR
HK JDW NO:
66-SR201C104JAR
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
100nF 100V Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
SR201C104JAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    2012
  • Height
    5.08mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm