  • SR201C682KAR
SR201C682KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR201C682KAR
HK JDW NO:
66-SR201C682KAR
Description:
SkyCap® SR 6800pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR201C682KAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    3.175mm
  • Thickness
    3.17mm