  • SR201E224MARTR2
SR201E224MARTR2
advertisement
Manufacturer No:
SR201E224MARTR2
HK JDW NO:
66-SR201E224MARTR2
Datasheet:
Description:
220nF 100V Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR201E224MARTR2
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    No
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm