  • SR205A102FAR
SR205A102FAR
advertisement
Manufacturer No:
SR205A102FAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR205A102FAR
Package:
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 1%
Step5Bar-code shipping tag
SR205A102FAR
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm