  • SR207A101KARTR2
SR207A101KARTR2
advertisement
Manufacturer No:
SR207A101KARTR2
HK JDW NO:
66-SR207A101KARTR2
Description:
100pF Ceramic Capacitor 10% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR207A101KARTR2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2012
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm