  • SR211C103MAA
SR211C103MAA
advertisement
Manufacturer No:
SR211C103MAA
HK JDW NO:
66-SR211C103MAA
Datasheet:
SR211C103MAA
Description:
SR21/59(100V,C) 10nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR211C103MAA
  • Series
    SR21/59(100V,C)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    508 μm
  • Size Code
    2012
  • Voltage
    50V
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm