  • SR211C122JAR
SR211C122JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR211C122JAR
HK JDW NO:
66-SR211C122JAR
Description:
1.2nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR211C122JAR
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm