  • SR215A272JAR
SR215A272JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR215A272JAR
HK JDW NO:
66-SR215A272JAR
Datasheet:
SR215A272JAR
Description:
SkyCap® SR 2700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR215A272JAR
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Thickness
    3.17mm