  • SR221A750JAR
SR221A750JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR221A750JAR
HK JDW NO:
66-SR221A750JAR
Datasheet:
SR221A750JAR
Description:
SkyCap® SR 75pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR221A750JAR
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    75pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    3.175mm
  • Thickness
    3.17mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C