  • SR295A562KARTR2
SR295A562KARTR2
advertisement
Manufacturer No:
SR295A562KARTR2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR295A562KARTR2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
5.6nF 50V Ceramic Capacitor 10% Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR295A562KARTR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    3.175mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    5.08mm