  • SR301A183JAA
SR301A183JAA
advertisement
Manufacturer No:
SR301A183JAA
HK JDW NO:
66-SR301A183JAA
Package:
Radial
Datasheet:
SR301A183JAA
Description:
18nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR301A183JAA
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    18nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    Capacitance, Leads, Consult Factory
  • Height
    7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.81mm
  • Thickness
    3.81mm