  • SR301C474MAATR1
SR301C474MAATR1
advertisement
Manufacturer No:
SR301C474MAATR1
HK JDW NO:
66-SR301C474MAATR1
Package:
Radial
Datasheet:
SR301C474MAATR1
Description:
SR30/65(100V,C) 470nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR301C474MAATR1
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    SR30/65(100V,C)
  • Published
    2015
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    3015
  • Height
    7.62mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.81mm