  • SR305A103FARAP2
SR305A103FARAP2
advertisement
Manufacturer No:
SR305A103FARAP2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR305A103FARAP2
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
10nF Ceramic Capacitor 1% Dipped
Step5Bar-code shipping tag
SR305A103FARAP2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.81mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Height
    7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    7.62mm