  • SR305A273JAATR1
SR305A273JAATR1
advertisement
Manufacturer No:
SR305A273JAATR1
HK JDW NO:
66-SR305A273JAATR1
Datasheet:
SR305A273JAATR1
Description:
SR(NP0) 27nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR305A273JAATR1
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    SR(NP0)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    27nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    3015
  • Custom Capabilities
    Capacitance, Leads, Consult Factory
  • Height
    7.62mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.81mm