  • SR305C474JARTR1
SR305C474JARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR305C474JARTR1
HK JDW NO:
66-SR305C474JARTR1
Description:
470nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR305C474JARTR1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    3015
  • Height
    7.62mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.81mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2015
  • Tolerance
    5%