  • SR305C474KAATR2
SR305C474KAATR2
advertisement
Manufacturer No:
SR305C474KAATR2
HK JDW NO:
66-SR305C474KAATR2
Datasheet:
SR305C474KAATR2
Description:
470nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR305C474KAATR2
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Height
    7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.81mm