  • SR307C563MARTR1
SR307C563MARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR307C563MARTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR307C563MARTR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 0.056μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR307C563MARTR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Thickness
    3.81mm