  • SR385E105MAT
SR385E105MAT
advertisement
Manufacturer No:
SR385E105MAT
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR385E105MAT
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 1μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm 10°C~85°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR385E105MAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    9.525mm
  • Lead Spacing
    0.375 9.52mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.425 10.80mm