  • SR405A333JAR
SR405A333JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR405A333JAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR405A333JAR
Package:
Radial
Datasheet:
SR405A333JAR
Description:
SkyCap® SR 0.033μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR405A333JAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    10.16mm
  • Height Seated (Max)
    0.460 11.68mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    3.81mm