  • SR405A473GAATR1
SR405A473GAATR1
advertisement
Manufacturer No:
SR405A473GAATR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR405A473GAATR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 0.047μF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR405A473GAATR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    4015
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    10.16mm
  • Height Seated (Max)
    0.460 11.68mm
  • Thickness
    3.81mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±2%