  • SR407C104MAR
SR407C104MAR
advertisement
Manufacturer No:
SR407C104MAR
HK JDW NO:
66-SR407C104MAR
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
SR 100nF 500V Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
SR407C104MAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Dipped
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SR
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.81mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    4015
  • Height
    10.16mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    3.81mm