  • SR501A393KAR
SR501A393KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR501A393KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR501A393KAR
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
39nF 100V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
SR501A393KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    39nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Size Code
    5020
  • Height
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • Thickness
    5.08mm