  • SR502C104MAA
SR502C104MAA
advertisement
Manufacturer No:
SR502C104MAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR502C104MAA
Package:
Radial
Datasheet:
SR502C104MAA
Description:
100nF 200V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR502C104MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Size Code
    5020
  • Height
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • Thickness
    5.08mm