  • SR505C105KAR
SR505C105KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR505C105KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR505C105KAR
Datasheet:
SR505C105KAR
Description:
SkyCap® SR 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 239
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR505C105KAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    5.08mm
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.400 10.16mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Size Code
    5020
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.560 14.22mm
  • Thickness
    5.08mm