  • SR505C155KAR
SR505C155KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR505C155KAR
HK JDW NO:
66-SR505C155KAR
Description:
SkyCap® SR 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR505C155KAR
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Lead Spacing
    0.400 10.16mm
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.560 14.22mm
  • Thickness
    5.08mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%