  • SR505E395MAA
SR505E395MAA
advertisement
Manufacturer No:
SR505E395MAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR505E395MAA
Package:
Radial
Datasheet:
SR505E395MAA
Description:
3.9μF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR505E395MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.9μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    10.2mm
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    5020
  • Custom Capabilities
    Capacitance, Leads, Consult Factory
  • Height
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • Thickness
    5.08mm