  • SR591A180GAAAP1
SR591A180GAAAP1
advertisement
Manufacturer No:
SR591A180GAAAP1
HK JDW NO:
66-SR591A180GAAAP1
Description:
SkyCap® SR 18pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR591A180GAAAP1
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    18pF
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.175mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C