  • SR591C104MAR
SR591C104MAR
advertisement
Manufacturer No:
SR591C104MAR
HK JDW NO:
66-SR591C104MAR
Description:
0.1μF Ceramic Capacitor -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SR591C104MAR
    Select All
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2012
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    7.62mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    3.175mm